Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), motywem zaplotu oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są także tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]