Kaski i toczki jeździeckie – bezpieczeństwo przede wszystkim

Więcej szczegółów o kaskach jeździeckich.

Jeździectwo należy do tych dyscyplin sportu, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, ze względu znaczną prędkość i wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie musi być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej można nabyć dwa rodzaje zabezpieczeń głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest najczęściej wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak solidnej ochrony jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowych sportowców i posiada certyfikaty stosownych organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien dysponować stosownymi atestami oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być idealnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask nie powinno się też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]