Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólną historię, która sięga wiele wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu pamięta. I choć uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Szwecji, we Włoszech, w Irlandii albo w Turcji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek wspólnie, aczkolwiek tradycja powiada, że przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dodaj datę ślubu, cytat lub imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które symbolizowały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Owszem, są one też nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]