Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność uwagi, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]