Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Tutaj dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia określonych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, bardzo często mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr, stereometr oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przejść muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Należy dodać, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]