Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko? Skieruj się na www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania ten regulacje nakładają też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka konieczność i na czym badania takie polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że przeprowadzanie tego rodzaju badań jest obowiązkowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, prędkość reakcji i poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, wykorzystywana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]