Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Potrzebujesz motoreduktora ślimakowego? Sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane połączenia silnika elektrycznego z przekładnią. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie silników elektrycznych jako napęd w wielu użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne elementy jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na drobiazgowe obliczenia i testy różnych kompletów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do lekkich, średnich lub znacznych obciążeń, a także do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome i aeratory. Duże zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że ilość realnych zestawów, które teraz mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]