Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Dowiedz się, gdzie zamówić silnik DC.

Sporo rzeczy, które użytkujemy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, malutkie lub ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, a statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak są one skonstruowane ani jak pracują te silniki.

Kilka najważniejszych informacji o silnikach prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w wszelkiego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych naukowców połowy XIX w., jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday i Thomas Davenport. Silniki DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, stojana, rotora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za wyjątkową niezawodność, jak również cichą pracę.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań przemysłowych

Stwierdzenie, że silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem sterowanych na odległość pociągów oraz samochodzików, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie damy również naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniki prądu stałego wykorzystują też pasjonaci elektroniki do realizacji własnych projektów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki DC o małej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne silniki od cenionych światowych marek.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]