Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Więcej szczegółów o złotych monetach.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w nawet odległych zakątkach świata

Monety ze złota kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w kilku aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego zatem powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, skutkiem tego ich rewers czy awers bardzo z rzadka jest zmieniany. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rokiem wybicia. Warto zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje waga i czystość użytego do ich wybicia metalu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest łatwiejsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 oz

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, lecz mennice biją dodatkowo monety o wadze 1/4 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe bite są na ogół ze złota najwyższej próby, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o ilości czystego złota, z którego zostały wybite.

W asortymencie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane wyżej Krugerrandy, Britannię czy Filharmoników Wiedeńskich.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]