Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również najlepsze wyjście dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich zasadach muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych problemów związanych z faktoringiem?
Faktoring dla biznesu – co zyskamy?
Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych typów usług, a cesja należności jest jedynie jedną z nich. Polega on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje należności od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju rzutują przepisy kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.
Doradca powie, który faktoring będzie odpowiedni
Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę różne. Chcąc uniknąć błędów, których efektem mogą być poważne problemy, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne umiejętności, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż w ten sposób unikniemy zawarcia nieopłacalnej umowy.