Frank szwajcarski – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

O franku Polacy wiedzą niedużo, generalnie tylko tyle, że to waluta, w której tysiące naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które dziś ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najpiękniejszych banknotów świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, funt szterling oraz dolar, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Jednak nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terenie Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio były wybijane w różnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją zdumiewającą stabilnością, stawiając opór między innymi sporym zawirowaniom w latach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją i zachwycającą kolorystyką. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (przykładowo Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Le Corbusiera czy Alberto Giacomettiego), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki ministrów, monarchów czy wojskowych. A tematem najnowszej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda oraz kula ziemska.

Jak znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieustająco cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs śledzą również bacznie osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, należy odwiedzać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka aktualizowane są w kilkusekundowych odstępach. Tu można też prześledzić wahania ceny waluty w wskazanym okresie. Jest to funkcja pomocna inwestorom planującym swoje następne kroki, a także frankowiczom oczekującym na stosowny moment, by zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej części kredytu.