Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Srebrne monety bulionowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów ze względu na walory estetyczne i dobre prognozy dotyczące inwestycji w srebro. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się do zakupu, a także poznasz najpopularniejsze srebrne monety inwestycyjne.

Srebro inwestycyjne – czy warto kupić?

Z punktu widzenia przepisów podatkowych, złoto inwestycyjne traktowane jest jako waluta (musi spełniać ściśle określone wytyczne, o których pisaliśmy w artykule: “Co to jest złoto inwestycyjne i jakie parametry musi spełniać?”) i nie jest obarczone 23-procentowym podatkiem VAT. Srebro inwestycyjne traktowane jest jako przedmiot kolekcjonerski i jest takim podatkiem obarczone – przy zakupie należy zapłacić cenę przedmiotu powiększoną o podatek VAT.

Podobnie jak w przypadku złota, inwestycje w srebro uważane są jako dobry sposób zabezpieczenia kapitału przed inflacją i kryzysem gospodarczym – srebro jest drugim najpopularniejszym metalem szlachetnym i lokacyjnym. Do odniesienia ceny złota do ceny srebra wykorzystywany jest wskaźnik Gold/Silver Ratio, czyli stosunek cen tych dwóch kruszców. Oznacza on ilość uncji srebra, którą trzeba zapłacić za 1 uncję złota. Przykładowo, gdy cena złota wynosi 1800 USD, a cena srebra 20 USD, to Gold/Silver Ratio jest równe 90.

W marcu 2020 roku (początek pandemii Covid-19) cena srebra spadła do poziomu najniższego od ponad dekady. Spadek ten nie był tak drastyczny w przypadku złota. W kolejnych miesiącach ceny obu kruszców rosły ( w sierpniu 2020 roku odnotowano rekordową cenę złota na poziomie 2075 USD/oz). Na koniec roku wskaźnik Gold/Silver Ratio wynosił 70. Oznacza to, że srebro wciąż jest relatywnie tanie względem złota. Do tej pory, swoją najwyższą cenę srebro osiągnęło w kwietniu 2011 roku, kiedy jedna uncja kosztowała 49,82 USD.

Dobre prognozy wartości srebra wynikają nie tylko z kryzysu, ale też z kierunku, w którym zmierza gospodarka. Jest to surowiec wykorzystywany m.in. do produkcji paneli fotowoltaicznych, na których wykorzystaniu skupia się aktualnie polityka wielu państw. Wciąż rozwijająca się komputeryzacja i automatyzacja zadań generuje zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny (komputery, smartfony, specjalistyczne maszyny), do których produkcji również wykorzystywane jest srebro.

Jakie srebrne monety bulionowe kupować?

Srebrne monety inwestycyjne wytwarzane są ze srebra próby 999. Największą popularnością cieszą się monety 1-uncjowe, ale w sprzedaży dostępne są też warianty o masie ½ i 2 uncji. Średnica srebrnych monet bulionowych najczęściej mieści się w przedziale 35-40 mm. Ceny pojedynczych monet o masie 1 uncji na początku stycznia 2021 roku wynosiły od 140 do 160 zł za sztukę.

Decydując się na inwestycję warto wybrać najbardziej popularne monety lokacyjne wytwarzane przez uznane na świecie mennice. Dają one gwarancję późniejszej odsprzedaży monety w atrakcyjnej cenie.

Najpopularniejsze srebrne monety bulionowe

Srebrna moneta bulionowa Krugerrand

Krugerrand to pierwsza moneta bulionowa, która przez wiele lat wytwarzana była wyłącznie ze złota. Pierwszą srebrną monetę Krugerrand wyemitowano w 2017 roku z okazji 50-lecia emisji złotego Krugerranda w 1967 roku. Moneta zawiera 1 uncję srebra o czystości 999.

Na awersie monety znajduje się profil Paula Krugera – prezydenta Republiki Transwalu w latach 1882-1902. Po tej stronie monety znajdują się też napisy w języku afrikaans (“SUID-AFRIKA”) i angielskim (“SOUTH AFRICA”). Na rewersie srebrnej monety Krugerrand umieszczono wizerunek gazeli, która jest symbolem narodowym RPA. Nad nią znajduje się napis “KRUGERRAND”, na dole napis “FYNSILWER 1 OZ FINE SILVER R1”. Po obu stronach gazeli widnieje rok wybicia.

Srebrna moneta bulionowa Filharmonicy Wiedeńscy

Srebrna moneta bulionowa Filharmonicy Wiedeńscy została wprowadzona na rynek w 2008 roku i należy obecnie do najlepiej sprzedających się monet lokacyjnych. Podobnie jak jej złoty odpowiednik, została wyprodukowana na cześć Filharmoników Wiedeńskich (niem. Wiener Philharmoniker) – najważniejszej orkiestry w Austrii i jednej z najbardziej znaczących na świecie. Na awersie monety umieszczono wizerunek charakterystycznych organów znajdujących się w Wiedniu, natomiast na rewersie znajdują się instrumenty symfoniczne opatrzone napisem Wiener Philharmoniker i nazwą metalu w języku niemieckim. Moneta zawiera 1 uncję czystego srebra o próbie 999. Jej nominał to 1,5 euro.

Srebrna moneta bulionowa Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)

Maple Leaf uważana jest za jedną z najpiękniejszych monet bulionowych na świecie. Rozpoznawalność zapewnia jej charakterystyczny projekt liścia klonu, który został umieszczony na rewersie – jest to narodowy symbol Kanady. Nad nim znajduje się napis “CANADA”, a także informacje o metalu i próbie. Na awersie monety umieszczono wizerunek królowej Elżbiety II. Zawiera 1 uncję czystego srebra próby 999. Jej wartość nominalna to 5 dolarów kanadyjskich.

Srebrna moneta bulionowa Australijski Kangur

Srebrna moneta bulionowa Australijski Kangur wybijana jest przez słynną mennicę Perth Mint. Wzór tej monety zmienia się w każdym roku, dlatego jest też bardzo atrakcyjna dla kolekcjonerów. Jej awers zdobi wizerunek kangura, który jest narodowym symbolem Australii. Na rewersie umieszczono popiersie Elżbiety II. Moneta zawiera 1 uncję srebra o próbie 999. Jej wartość nominalna to 1 dolar australijski.

Srebrna moneta bulionowa Britannia

Britannia to pierwsza europejska srebrna moneta inwestycyjna. Początkowo wybijano ją ze srebra próby 958, które w 2013 roku zostało zastąpione czystym srebrem próby 999. Moneta zawiera 1 uncję srebra. Jej wartość nominalna to 2 funty.

Awers monety przedstawia wizerunek Britanni, której pozycja zmienia się wraz z kolejnymi wydaniami monety. Na rewersie umieszczono popiersie królowej Elżbiety II.

Gdzie kupić srebrne monety bulionowe?

Duży wybór popularnych, srebrnych monet bulionowych znajdziesz w ofercie GoldBroker.pl. Znajdziesz tu wyłącznie produkty w stanie menniczym. Zapewniamy staranny, gwarantujący poufność sposób pakowania przesyłek, a także szybką realizację zamówień i indywidualne podejście do obsługi klientów.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/najpopularniejsze-srebrne-monety-bulionowe/