Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Jeśli jesteś zainteresowany urologiem w Krakowie, koniecznie zajrzyj tutaj.

U dużej grupy pacjentów konsultacja z urologiem powoduje zakłopotanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie niepokojące oznaki choroby, nierzadko wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Udaj się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. O chorobach układu moczowego może alarmować wiele różnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same ustąpią. Na jakie zatem symptomy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemniejsza barwa bądź zauważenie w nim krwi albo ropy, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy bywają też mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, tym samym mężczyźni winni udać się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci przeważnie umawiają się do poradni urologa celem wykonania biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady odnośnie wazektomii, a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy codziennie wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]