Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, by należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki produkuje się ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję łączą belki, narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt oraz ekip, które oferują inne usługi. Nabycie wszystkich modułów koniecznych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]