Jak robi się topaz mistyczny?

Jeśli szukasz mistycznego topazu, koniecznie sprawdź www.mystictopaz.pl.

Wspaniały blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od dawna szczyci się ogromnym uznaniem miłośników biżuterii. Choć z pozoru mogłoby się wydać, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na działanie dużej temperatury i powlekany niezauważalną warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia natomiast, że topaz przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest efektem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Najlepsze skutki przynosi obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często stosują go więc do produkcji wisiorków, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do eleganckich strojów – świetnie prezentuje się także w pracy. Ważna jest także mnogość kolorów, dzięki której prościej można dobrać biżuterię do danego stroju.